Травень – багатий на трави: час збирати лікарські рослини! Поради травниці Зінаїди Пуховець

Первомайщина  в травні «вибухає» зеленню:  в садах, парках, в балках і лісових насадженнях – буяють трави і квіти. Місцеві жителі звикли до такого розкішного зеленого килима,  навіть, мають справжній клопіт з викошуванням трави вздовж доріг та вулиць, в дворах та садках. Жителі деяких більш посушливих регіонів, навпаки,  дивуються такому розмаїттю зелені, бо у них все росте тільки після щедрого поливу.

Втім, далеко не кожен житель нашого щедрого півдня, використовує дарунки природи. А марно! Бо… просто під ногами у нас – лежать десятки видів лікарських рослин!

Цвіте глід

Сьогодні деякі секрети про заготівлю рослин з лікувальними властивостями нам відкриває Зінаїда Пуховець, яка має невелике помешкання в затишному куточку природи над Синюхою! Щороку вона робить заготівлю сировини, благо,  що навколо росте незліченна кількість цінних лікарських рослин. Від шипшини, гльодини, терену , калини, бузини,  до десятків видів трав та квітів.  Окрім дарунків природи, пані Зінаїда вирощує на своїй дачній ділянці  смородину, малину, аґрус,  саджає цілу плантацію гарбузів, тощо.

Отож, травниця повідала нам, що  саме у травні починається пора збору сировини для багатьох запашних та лікувальних чаїв.  Це чебрець, стевія (медова трава), смородина чорна, розторопша плямиста, меліса,  подорожник,  кропива, малина, материнка, ехінацея пурпурова,  деревій, звіробій і ще багато інших рослин! Для сировини з них збирають у травні листя або траву.

Лопух, кульбаби і пирій ми пам’ятаємо з дитинства. Городники ведуть з ними нещадну боротьбу. А ось про те, що ці рослини мають унікальні властивості – знає далеко не кожен! Пирій – дуже сильний лікар практично від усіх хвороб. Відвар з його коренів приймають при водянці, артритах, подагрі, каменях у нирках і жовчному міхурі, циститі, нетриманні сечі, хворобах очей, хворобах шкіри, цукровому діабеті, тощо. А от збирати сировину рекомендують в кінці літа.

В листочках і квіточках ароматної рослини конвалії міститься велика кількість активних речовин, ефірних олій і кислот, які зцілюючи, діють на людський організм. А от ягоди конвалії – отруйні, їх використовувати не можна! Також важливо стежити за правильним дозуванням препаратів. Це стосується  усіх народних рослинних ліків.

Багато цікаво травниця розповіла про лісову суницю!  Вона росте у неї просто в садку! У суниці лісової для лікарських цілей використовуються всі частини, як надземна (ягоди і листя), так і підземна (коріння). Листя суниці, призначені для приготування вітамінних чаїв, необхідно піддати ферментації. Вони багаті аскорбіновою кислотою, тому  популярні в якості замінника чаю. Їх доцільно заготовляти навесні, до цвітіння рослини. Квіти лісової суниці містять речовини, що сприяють зміцненню капілярів. Ягоди –  це джерело вітамінів і мікроелементів.

суниця лісова

Кількість діючих речовин, що містяться в лікарських рослинах, в різні періоди росту та розвитку буває неоднаковою, тому час збирання залежить від часу найвищої концентрації в них діючих речовин.

Збір лікарських рослин — прадавня українська народна традиція. У давнину при заготівлі керувалися положенням місяця на небі:  Коли місяць росте — збирають усе, що йде уверх, тобто наземну частину рослини, траву. Коли місяць старий, збирають коріння лікарських рослин.

Пані Зінаїда сказала одну дуже важливу річ, про яку ми часто забуваємо. Слід пам’ятати, що рослини, які ростуть у тій місцевості, де ми проживаємо, — найкращі для нашого лікування! Тож не слід виписувати для терапевтичних цілей дорогі заморські рослини, бо свої діють ефективніше й надійніше!

Записала Н. Терещенко.

5,458 total views, 27 views today

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code

.