«Такого не придумаєш, таке може тільки саме написатися…»

Вінграновський про творчість, Довженка і чиновників …  Зі спогадів Івана Дзюби

Микола читає свої вірші.

Я: «Такого не придумаєш, таке може тільки саме написатися…» (про: «І камінь хоче пережить мене»)

Юра Ткаченко: «Він сам не розуміє, що він пише… Йому премію не за те дали!»

Микола: «Як добре, що я не пишу віршів!» (Це його улюблений жарт — але ж чи жарт? Те, що він робить, мовляв, це не є писання віршів, а щось більше. Справді: творення долі? Ним пише Україна). А потім: «Наше Слово… в нього така сила… така тяга… Ото колись були «ФеДе», «ІС» (марки паровозів. — ІДз.) — куди там… Тут така тяга, таке дихання, а за ним ще… і ще… і нема кінця…»

Микола: «Ти йдеш попереду… номер один… А я — номер два. Але номер два — сильніший! Бо номеру один — кулі навиліт! А номер два — уже їх панцирем відбиває! І йде далі! А номер три — то вже так собі…»

Ролланові Сергієнку: «Колись ти мені допомагав… А тепер я можу тобі допомогти… (Жартома:) Десятку позичити…» Потім серйозно: «Роллан дуже багато для мене значив. Я навіть не знаю, не можу зрозуміти, що він для мене значив… але багато…По мамі бачив: моя мама як приїжджала, — а мама ж точно відчуває, — я бачив, як вона Роллана зустрічає…»

…Розповідь про те, як Довженко возив їх, своїх студентів, за Москву на річку читати лекцію про небо…

4.10.84. Радіо: «Ви слухали вірші Олеся Гончара і виступ літературознавця Віталія Коваля».

Микола: «Соромилися б про ті вірші згадувати! І знов блюдолизи: «Як сказав Олесь Гончар: — «Думаймо про високе»…  По-перше, це сказав Довженко, а Гончар повторив, а по-друге…»

«Але мене остаточно вбив отой секретар міськкому партії… Це ж була Главак, а потім Головко, а тепер він… Ти ж очолюєш ідеологію Києва, великого міста, столиці, з такою історією… А ти… тобі на маслобойні робити, а не в ідеології… І наче не було XXVII з’їзду…»

Література: Маршал Вінграновський. Книга про поета. (спогади, есеї, листи, інтерв’ю)* К., Ярославів Вал 2011,  Іван Дзюба Спогади і роздуми на фінішній прямій. стор 302.

*В бібліотеці Артхабу Вінграновський є в наявності книга “Маршал Вінграновський”. Ласкаво просимо до читання.

 

Наталія Терещенко

5,528 total views, 3 views today

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code

.