Герб міста Первомайська. Геральдичні помилки (ІІ ч.)

Продовжуємо публікувати висновки краєзнавця, фахівця з геральдики Олександра Новицького щодо геральдичних помилок у гербі міста Первомайська. Нагадаємо, що сучасний герб Первомайська затверджено рішенням міськради №8 від 23 грудня 2004 року.

Помилка №6:

«у нижній частині – одноголовий орел, який символізує польське поселення Богопіль.»Одноголового орла якої держави намагався зобразити митець на гербі міста?

Опис герба республіки Польща: «Білий орел із золотими кігтями та дзьобом, у золотій короні, на червоному тлі.»

Сучасний герб республіки Польща

Герб Речі Посполитої з 1569 р. по 1795 р.

Герб з часів Яна ІІ Собєського.

 

Помилка №7

«Над щитом на стрічці напис – Первомайськ.»

Назва міста над гербом, використовується лише на сувенірних значках, але не на офіційних гербах міст.

«Примітка. Відносно часто трапляються спроби помістити напис-назву муніципального утворення у верхній частині («главі») щита. Це прагнення притаманне розробникам, знайомим із гербами головним чином за значками, оскільки з 1960-х гг. випускаються серії колекційних значків, що будуються саме так: територіальний герб, і над ним – напис-назва власника.

Те, що допустимо в декоративному значку, є недоречним на офіційному символі муніципального утворення. Герб є «образотворчим ім’ям» власника, і доповнення його писаним ім’ям є не тільки негеральдичною дією, а й тавтологією, невиправданим дублюванням функції, що він позначає. До того ж на бланках та гербових печатках органів місцевого самоврядування герб все одно супроводжується написом-назвою, у виданнях герб-ілюстрація зазвичай супроводжується підписом. Таким чином, в більшості випадків напис і так супроводжує зображення герба, і якщо герб сам містить ще один напис, то потрійне дублювання інформації стає просто абсурдним ».

Методичні рекомендації щодо розробки та використання офіційних символів муніципальних утворень (Розділ 2, глави I-VII)

Помилка №8

«Хлібний колос та шестерня символізують сучасність нашого краю.»

Чи так обов’язкові снопи та шестірні на гербі?

«14. Не слід прагнути відобразити у гербі самоочевидні обставини. Так, наприклад, само собою зрозуміло, що для переважної більшості муніципальних утворень розташованих поза тайгової, полярної або пустельної кліматичних зон, основним заняттям жителів та головною сферою економіки є сільське господарство. У зв’язку з цим у гербах муніципальних утворень дуже небажано використовувати найпоширеніші знаки сільського господарства, особливо – снопи та колосся. Це не забезпечує оригінальності герба, нівелює герб, робить його необґрунтовано близьким багатьом іншим гербам у яких такі символи вже використані і певною мірою позбавляє герб самого сенсу – герб не може ясно позначити свого власника, виділити його серед інших.»

«13.При створенні герба слід прагнути забезпечення його оригінальності. Краще відобразити в гербі всього одну, нехай навіть приватну, але особливість муніципальної освіти: значний момент історії, унікальну природну, географічну, топонімічну, зоологічну, ботанічну, етнографічну, археологічну, фольклорну, економічну або будь-яку іншу пам’ятку, ніж створити безликий і позбавлений оригінальних рис герб.

Методичні рекомендації щодо розробки та використання офіційних символів муніципальних утворень (Розділ 2, глави I-VII)

Помилка №9

Як раніше вже писав, сторони у геральдиці визначаються з погляду того, хто стоїть за гербовим щитом і тримає його.

На щиті художника річки течуть усупереч закону Ісаака Ньютона. Не вниз, до ніг, а навпаки, у верхню частину щита. Витоки річок Синюха і Південний Буг знаходяться на півночі, а Чорне море, в яке вони течуть – на півдні.

Помилка №10

«Герб – це прямокутний щит, що виступає в середній нижній частині вістрям і має округлі нижні кути».

І на останок. Основу сучасного герба в українській геральдиці становить іспанський щит – одна з дев’яти основних форм щитів, що використовуються в геральдиці. Французькі щити залишилися як основа гербів Російської Федерації. Також герби, які використовують французький щит, були у міст Східної України, але потім, за вимогами Українського геральдичного товариства, французький щит був замінений на іспанський щит, як у міст Західної України.

Французський щит

 Іспанський щит

Перерахувавши всі помилки, можна зробити висновок – герб міста Первомайськ, Миколаївської області, розробляв художник, поверхнево знайомий з основними правилами геральдики. Розглядали ескізи і затверджували остаточний варіант герба люди також від цього далекі. Гарненько намальовано, от і добре! Хотіли якнайкраще, а вийшло…

Автор статті: Олександр Едуардович Новицький, 25.10 2011рік.

ПОЧАТОК  СТАТТІ (Ічастина)

 

1,708 total views, 3 views today

1 comment

  1. Pingback: Герб міста Первомайська. Геральдичні помилки. | PERVOMAISK.INFO

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code

.