Які прикраси носили антські жінки у V – VII ст. н.е.

Аксесуарам жінок V – VII ст. н.е.   можуть позаздрити сучасні модниці

У вітрині харківського історичного музею представлено набір прикрас, що був знайдений у похованні молодої жінки біля с. Мохнач на Харківщині. Споглядаючи на це різноманіття “аксесуарів”,  робиш висновок, що сучасні жінки вдягаються  набагато скромніше)

Повний набір вбрання антської жінки складався з прикрас голови, шиї, грудної клітини та рук. Голову жінки прикрашав пластинчатий вінчик з двох частин, прикрашений символами сонця у вигляді крупних опуклих перлин, в оточенні низки перлин меншого розміру, та символами дощу у вигляді зигзагоподібних ліній.

Доповнювали вбрання голови жінки кільця зі спіралеподібним закінченням, які впліталися у волосся на рівні скроні. Біля кожної скроні жінки заходилося по три таких кільця.

Шийні прикраси жінок давніх часів

На шиї жінки були надіті три шийні кільця – гривні. Дві з них були виготовлені з бронзового, а одна з залізного дроту. Маючи форму кола – гривня мала виконувати магічну функцію, захищаючи шию жінки від впливу потойбічних сил. Прикрасою та водночас оберегом грудної клітини жінки виступало намисто, яке закріплено на одязі за допомогою двох великих пальчастих фібул (булавок). До складу намиста входили буси з бурштину, кольорового скла з орнаментом у вигляді вічок, бронзові трапецієподібні привіски, бронзові бубонці та дві великі морські мушлі.

Кожному елементу намиста відводилася певна роль: дзвіночки та привіски повинні були своїм дзвоном відлякувати та відганяти злі сили; мушлі – символізували жіночість та були пов’язані з материнством; бурштин, як сонячний камінь, – повинен був сприяти здоров’ю жінки; скляні буси з вічками – оберігали від зурочення. Доповнювалось намисто ланцюгом довжиною 60 см, виготовленим з пластинчатих ланок. Форма ланок ланцюга, двох браслетів та персня, що прикрашали руки жінки – магічне коло, повинно було сприяти захисту людини від впливу злих сил.

Увесь набір прикрас, що супроводжував жінку, не тільки захищав її від впливу потойбічних сил, сприяв достатку та здоров’ю, та ще й слугував показником її соціального та майнового положення у суспільстві.

Чи справді анти були предками українців?   Версії  істориків.

Поховання належало представниці сармато-аланського етносу, що входив до складу носіїв пеньківської археологічної культури (V – VII ст. н.е.). Населення пеньківської культури пов’язується дослідниками зі східнослов’янським племінним угруповання від назвою анти.

За версією провідного українського історика початку ХХ ст. Михайла Грушевського,  генеалогія українців ведеться від антів:

  • спвпадає місце проживання: Середнє Подніпров’я),
  • відрізнялися за назвою від західних слов’ян.

Але археологія  вже вносила коррективи в тверждення  історика, даючи більш ясну картину тодішнього слов’янського світу.

На жаль, анти нічого про себе не залишили в уявленнях у слов’ян Русі.  Жодних пам’яток ані про себе, ані про світ. Навіть їхнє ім’я, що прожило більше ста років, але втратило чинність разом з розпадом певного політичного союзу, не було слов’янським.

Є ймовірність, що слов’янське співтовариство від Лаби до Дніпра (археологічна культура Прага-Корчак) давало початок різним політичним утворенням, залежним  від багатьох ситуативних обставин.

Отже,”Анти” – це своєрідне тимчасове утворення у вигляді військово-політичного союзу, створеного, розмитого і розсіяного Великим переселенням народів. Утворення політичне, а не  етнічне.

Їх збіг з Пеньківської культурою для подальшої української і слов’янської історії, схоже, є несуттєвим, оскільки слов’янство “розросталося” переважно від конкретно названої спільноти “склавинів”. Тож, його поділ  на західних слов’ян, східних і південних є більш ніж умовним. Швидше всього, цей поділ здійснювався  політично і географічно. Мовознавці вже відмовилися від теорії про “дерево з трьома гілками”. Тепер вони вже  пишуть про “кущ”, з якого виростали стародавні діалекти майбутніх словянських мов.

Джерело izi.TRAVEL

,

1,392 total views, 3 views today

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code

.