В поліції детально розповіли, як вберегтись від шахраїв

З початку року на території Миколаївської області зареєстровано більше 800 фактів скоєння шахрайств, з них розкрито 208. Не зважаючи на неодноразові попередження поліції та публікації у ЗМІ, громадяни все одно продовжують потрапляти у пастки аферистів.

Сучасне шахрайство характеризується зміною форм і видів, що обумовлено різними причинами. Злочинність у цілому, і шахрайство зокрема, у зв’язку із соціальними й економічними перетвореннями істотно змінилися. При цьому для сучасних шахраїв характерне використання як старих прийомів, пристосованих до існуючих соціальних умов, так і нових, раніше невідомих, що значно ускладнює їх розкриття. Шахраї діють майже в кожній сфері людської діяльності.
Працевлаштування за кордоном

Так, при вчиненні шахрайства, пов’язаного із працевлаштуванням за кордоном злочинці використовують усі наявні сучасні можливості. Суть такого виду полягає в тому, що шахрай орендує приміщення під офіс, облаштовує офіс оргтехнікою тощо. Після цього в засобах масової інформації дає оголошення про набір працівників різних спеціальностей із вказівкою високої заробітної плати. Від бажаючих одержати роботу приймає аванс ніби для оформлення документів, придбання квитків та ін. Зібравши велику суму грошей, аферист зникає.
Гроші під заставу

До числа традиційних видів шахрайства належить одержання грошей, речей, золотих виробів, іншого майна в тимчасове користування, у борг, заставу, передоплату з метою заволодіння ними. Зовні подібне шахрайство часто неможливо відрізнити від невиконання зобов’язань цивільно-правового характеру, що й використовують шахраї, посилаючись потім на те, що вони не збиралися обманювати потерпілого, а неповернення майна мотивують різними труднощами матеріального, фінансового або іншого характеру.

Старі гроші
Всім відомий такий вид афери, як обмін «старих» грошових купюр на «нові». І у цих випадках зловмисники або вручають жертві пачку грошей, набиту нарізаним папером у середині, або ж взагалі обіцяють повернутися з «оновленими купюрами» пізніше.

Зняття порчі 
Досі знаходить жертв старий як світ вид шахрайства, пов’язаний із «зняттям порчі». Цей напрямок відомий у практиці вже досить давно і розрахований він частіше на уразливу категорію населення: літніх, хворих людей або дітей. Як правило, особи неслов’янського походження психологічно тиснуть на громадян, запевняючи, що їх рідні, або ж вони самі, невиліковно хворі і допомогти позбавитись недугу традиційна медицина не в силі. Налякані постраждалі готові зробити усе задля власного «зцілення», тож і йдуть на будь-які умови зловмисників, залишаючись у подальшому без своїх цінностей, грошей та з повним розчаруванням у людях. Не піддавайтеся на провокації і хитрощі випадкових осіб, які пропонують вам зцілення або зняття порчі. Проведіть бесіду зі своїми дітьми, тому що в більшій мірі саме діти, підлітки, найчастіше, дівчатка і потрапляють в добре сплетені психологічні тенета шахраїв.

Віконний майстер
Бажання придбати дешеві металопластикові вікна також може обернутися втратою грошей. До вашої оселі приходить чоловік та пропонує за надзвичайно низькою ціною поставити вам металопластикові вікна або двері. Бере передоплату та зникає. Коли ж ви через деякий час починаєте телефонувати на мобільний, який зловмисник вам залишив, він не відповідає. У таких випадках необхідно не піддаватися на спокусу дешевизни та ні в ніякому разів не віддавати гроші, доки ваше замовлення не буде виконано. Цим ви убезпечите себе від обману.

Ваш син у поліції!
Це найпоширеніший вид шахрайства. Схема його проста, але вирішальними тут є фактори несподіванки та гра на емоціях потерпілого. Шахраї дзвонять вам на мобільний, як правило, увечері або вночі (номер набирають найчастіше наздогад). Якщо відповідає жінка, починається словесна атака. Питають, чи є син (чоловік, онук), якщо відповідь позитивна, то «голос» повідомляє, що він затриманий працівниками поліції або потрапив в яку-небудь біду (сюжет може бути найрізноманітніший).

Якщо жінка нервує та підтримує бесіду, зловмисник тріумфує — жертва «на гачку». Аферисти — хороші психологи, вони не дають людині вийти зі стресової ситуації, ведуть діалог так, що потерпілі погоджуються допомогти родичеві і слухняно виконують поради «доброго» посередника. Інколи шахраї просять не відключати телефон, щоб позбавити людей можливості передзвонити рідним і з’ясувати справжню картину. А інколи міняють голос і представляються родичами.

Мета одна — виманити у вас гроші, які ви повинні, рятуючи родича, переказати на певний банківський рахунок або на вказану шахраями сім-карту.
Тож, щоб не стати жертвою таких шахраїв, треба слідувати наступним правилам:

1. Перш за все, не впадайте в паніку і не поспішайте виконувати умови аферистів.
2. У таких випадках ніколи не називайте своїх близьких на ім’я. Попросіть людину, яка представилася працівником поліції, назвати прізвище, ім’я, по-батькові і дату народження затриманого родича. Практично в 100 відсотках випадків такою інформацією злочинці не володіють і ваш номер набрали шляхом випадкового набору.
3. Уточніть в якому саме відділі поліції знаходиться ваш син або родич, після чого передзвоніть в поліцію (телефон спецлінії «102») і перевірте інформацію, що є у вас.
4. Спробуйте якнайскоріше передзвонити тому, хто «потребує негайної допомоги», або людям, які можуть в даний момент бути поруч і підтвердити або спростувати те, що трапилося.

Дзвінок з банку
У так звані пастки «банківських» шахраїв продовжують потрапляти клієнти фінансових установ. Люди, не розуміючи небезпеки, добровільно називають свої персональні дані, а потім з їх рахунків «випаровуються» грошові кошти. Розкривати такі злочини важко, потрібна значна робота та дуже велика кількість співробітників.

Аби виманити у жертви інформацію, яка відкриє доступ до її банківського рахунку, злочинці найчастіше представляються співробітниками банку.

Наголошую, співробітники банку ніколи не вимагають по телефону від клієнтів персональні дані для ідентифікації — пін-код та інші. Це особисті дані клієнта, про які співробітники банку не мають права навіть питати.
Працівники поліції здійснюють безліч оперативно-розшукових заходів, спрямованих на розкриття злочинів, розшук і затримання підозрюваних. Є значні поліпшення в роботі. На сьогоднішній день поки поліція не може викорінити всю злочинність, але може вплинути на кількість скоєних злочинів, і не без допомоги самих же громадян.

Тож вкотре поліція звертається до мешканців регіону – будьте пильними та обережними під час спілкування із незнайомцями. Не поспішайте розлучатись із своїми грошима. Якщо раптом ви потрапили в незрозумілу для вас ситуацію, наприклад, в оду з описаних, негайно припиніть розмову з людиною, яка намагається ввести вас в оману. Не звертаючи уваги на її загрозливі висловлювання, по можливості одразу ж повідомте в поліцію. Адже розкриття подібних злочинів багато в чому залежить від своєчасного звернення.

За матеріалами Юрія Завадського — 
начальника відділу Управління карного розшуку 
ГУНП в Миколаївській області

4,111 total views, 3 views today

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code