Юрій Іллєнко – 86 роковин з дня народження

Юрій Герасимович Іллєнко (18 липня 1936 – 15 червня 2010) – талановитий український кінорежисер, кінооператор, сценарист, актор, продюсер. Народний артист України (1987), лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка (1992), Державної премії імені Олександра Довженка за внесок у кіно (2005), академік Академії мистецтв України, єдиний з України академік Європейської кіноакадемії, кінопедагог – Юрій Іллєнко був одним із творців нового напряму в кінематографі – «українського поетичного кіно».

Юрій Іллєнко відомий не лише як видатний режисер, а й як талановитий кінооператор,  сценарист. Світове визнання прийшло до нього саме за операторську роботу у фільмі Сергія Параджанова «Тіні забутих предків». Однак митець ніколи не зупинявся на досягнутому.  Його режисерські роботи, серед яких «Криниця для спраглих» та «Білий птах з чорною ознакою», підняли українське кіномистецтво на світовий рівень.

Творчість Юрія Іллєнка  була тривалий час заборонена в Радянському Союзі,  однак, це не змогло завадити їй,  здобути  визнання у всьому світі.

Український кіноактор Іван Гаврилюк писав:  «Юра був дуже непростою людиною, складною людиною із дуже твердим характером, – згадує актор. – Я думаю, він зробив більше від усіх в українському кіно, якщо не брати Олександра Петровича Довженка і Сергія Йосиповича Параджанова. Це була Постать. Порівняти з кимось неможливо».

Фільми Іллєнка зазнавали утисків у СРСР, однак ставали всесвітньо відомими завдяки міжнародним кінофестивалям, де вони виборювали призові місця. Коли режисера з фільмом «Вечір на Івана Купала» запрошували на фестиваль у Венецію, міністр культури Радянського Союзу стверджував, що такого фільму не існує, а вже згаданий «Білий птах з чорною ознакою» можна було побачити в Токіо, Монреалі, Нью-Йорку, Парижі, Тегерані, але тільки не в УРСР.

За часів незалежності Юрій Іллєнко створив кіностудію «Фест-Земля», де було знято перший в Україні фільм не на державні кошти. Це була екранізація оповідань Параджанова «Лебедине озеро. Зона», яка виборола два призи Каннського кінофестивалю.

Окрім творчості, Юрій Іллєнко займався  також педагогічною діяльністю – завідував кафедрою в Київському національному університеті імені Івана Карпенка-Карого та написав перший український підручник із кінорежисури – монографію «Парадигма кіно».

На фото: Робота Андрія Антонюка. На крилах, що символізують  творчий політ геніального режисера, художником виписані слова: «Юрію Іллєнку – геніальному режисеру… Білому птаху з чорною ознакою присвячую».  На полотні зображено митця, котрий, стоячи на колінах, правицею засіває рідну землю золотими зернами. В лівій руці у нього  глечик, з якого  ллється вода, що перетворюється на життєдайний струмок. Це джерело підживлює грунт, де мають піднятися нові паростки  творчості в Україні. Над постаттю здіймаються птахи у золотавому оперенні – вони символізують нові ідеї, нові творчі задуми і нове покоління, яке не зупинити заборонами й обмеженнями свободи.

Наталія Терещенко

4,465 total views, 7 views today

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code

.