Свято Вознесіння в творчості Андрія Антонюка

Вознесіння Господнє відзначається православними вірянами  на 40-й день після Великодня. Свято завжди припадає на четвер. У це велике і важливе свято, яке відноситься до дванадесятих, заведено згадувати євангельські події про останній період перебування Ісуса Христа з людьми та вознесіння Сина Божого на небо.

Серед художньо-мистецького спадку Андрія Антонюка є картина під назвою «Вознесіння». Треба сказати, що відомий живописець часто звертався в своїй творчості до релігійної тематики. Його картини об‘єднує спільність божественого і земного, глибоке духовне наповнення кожного твору,  вираження релігійного сюжету засобами  наївного народного мистецтва, символіки експресіонізму та естетики модерну.  Це надає полотнам правдивості, щирості й  відкритості, які характерні саме для творчого почерку Андрія Антонюка. «Благовіщення», «Наближення різдва», «Покрова на Богополі», «Свято Трійці на воді», «Святий Вечір на Богополі» далеко не повний список картин художника, в  основу яких ліг релігійний сюжет.  

Картина «Вознесіння» передає атмосферу урочистої святкової події барвистою гамою кольорів, розкішним буянням рослинності, присутністю жіночих постатей  у святковому вбранні. Народний дух українства передається зображенням  німбу з маків та волошок навколо постаті Спасителя. На одній з жінок – барвиста хустка, на іншій – вінок, на голівці дівчинки  – теж віночок, а в коси вплетені квіти-самоцвіти. Центральною постаттю є Син Божий, Ісус Христос, який вознісся на Небо.  Від нього виходить особливе сяяння, світло, яке ллється на землю, вкриваючи все довкруж благословенними краплями дощу.

Святе Письмо розповідає так про цю подію: На 40-й день після Пасхи Ісус Христос востаннє промовив своїм учням: «Мир вам!», а потім дав останню настанову: «Йдіть же навчайте всі народи, хрестячи їх в ім’я Отця і Сина і Святого Духа, навчаючи їх додержувати всього, що Я заповів вам; і ось, Я з вами по всі дні до кінця віку». Після Свого воскресіння, Господь з’являвся своїм учням, розмовляв з ними та повчав їх, звелів чекати пришестя Святого Духа. Він піднявся з учнями на гору Єлеонську, де востаннє благословив їх і вознісся на небо.

Картина «Вознесіння» Андрія Антонюка передає народний  дух  релігійного свята, вшанування Сина Божого і  Віру в його покровительство й захист. Не випадково етнографи наголошують, що в  народі це свято ще називають Знесення, Вшестя або й Щастя.

Художник дарує світло кожному, хто торкнеться його творчості. Світло, що йде від зірки в нічному небі,  від сонця,  квітів, чистої води, від постаті Бога і людини.

Наталія Терещенко, голова художньої ради АртХабу Вінграновський.

3,769 total views, 3 views today

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code

.