Микола Вінграновський в «Лампаді часу» Андрія Антонюка

Картина Лампада Часу, напевне, одна з найтаємничіших у творчості Андрія Антонюка. Треба сказати, що кожна картина Андрія Даниловича – своєрідний ребус для людини, яка вперше бачить його творіння. Адже мова символізму, як і будь-яка мова, потребує певної компетенції. Якщо ж цього немає, тоді діють невербальні засоби: побачене створює настрій, викликає емоційні сплески. 

Картина Лампада Часу

Полотно у формі арки – як вхід у простір, де зображено обраних Богом земляків і співвітчизників. Антонюк любив повторювати: «Моя біографія – то мої картини. Химерні чи реальні, хороші чи погані, – судити не мені. Але вони – перед вами, як душа митця перед лампадою!».

Отже, на картині ми бачимо саме цю «лампаду», що освітлюється зсередини, завдяки чому, перед нами проступають обриси знайомих облич, а перед Господом – душі. Ліворуч, в просторі лампади, –  чітко проглядається профіль поета Миколи Вінграновського, який чаркується з чоловіком. Хто він, цей чоловік? Дослідження спогадів художника наводять на думку, що це –  Борис Мозолєвський, який подарував світові скіфську пектораль. (Про дружбу Вінграновського й Мозолєвського згадує Антонюк в інтерв’ю Володимиру Кабаченку  «Солодкий дим Вітчизни».) Видатний археолог, поет, дослідник старовинних артефактів. Чи не форму унікальної пекторалі повторює арка художнього полотна, чи не відблиск безцінної знахідки осяває простір золотавим сяйвом?

Праворуч проступає образ іншого чоловіка. І знову загадка: хто ще зображений в Лампаді часу?  Чоловік схожий на Параджанова. А може це художник Анатолій Добролежа, друг Вінграновського, оформлювач усіх його кінострічок? Він покинув земний світ у 2009 році, переживши поета на 5 років. Отже, друзі зустрілися там, де горить лампада часу.

Лампада часу. Микола Вінграновський та його талановиті сучасники на полотні Андрія Антонюка

Над лампадою-капсулою часу бачимо Всевишнього в голубому сяйві, оточеного золотавим німбом. З його рук ллється на лампаду те саме світло, яке відсвічується в загадковому мерехтінні десятків ліхтариків, освітлюючи небесну путь каравану душ, в образі птахів що відлітають у ірій. Над усіма вгорі зображене Сонце, у вигляді святого лику.

На передньому плані – велична ріка Бог. На лівому березі – пишнокоса молода жінка, що навколішках наповнює глеки живою водою, сивочолий чоловік, котрий спостерігає за дійством. Хто вони? Неважко здогадатися, що образ жінки з волоссям пшеничного кольору – це кохана дружина художника, Олена, а сивочолий чоловік – він сам, Андрій Антонюк.

Праворуч, один за одним, наближаються до лампади обриси людей і  коней… Можливо живописець зобразив серед них Мéрані – крилатого вороного коня, що обганяє вітер?  Образ Мерані зустрічається у перекладах і віршах Вінграновського, присвячених  Ніколозо Бараташвілі, грузинському поету.

Непохоронене, невбите, —

Мерані золотий, лети! —

Твоє ім’я, мій тату-світе,

Поете мій, мій дух святий!

Поза сумнівом, на картині є і зображення  чотириногих улюбленців Миколи Вінграновського, про яких він так натхненно писав у своїх творах: Манюня, наприклад, з якою він пускався в подорож шляхами рідної Первомайщини.

В правому нижньому куті картини –  чоловік в золотавій накидці, гаптованій візерунками. В руці у нього чаша чи ліхтар з мерехтливим світлом. Так автор зобразив поета Дмитра Креміня, з яким Андрія Антонюка пов’язувала багаторічна дружба.

Цікаво, що саме образ Вінграновського є дуже чітко виписаним і незаперечно впізнаваним на цій картині!

Репродукції картин Андрія Антонюка на фасадному просторі футуристичного музея Миколи Вінграновського. Первомайськ.

АртХаб Вінграновський, створений в Первомайську за задумом Аркадія Корнацького, відомого поціновувача творчості Миколи Степановича, продовжить в майбутньому дослідженння творчої співпраці двох великих майстрів, Вінграновського та Антонюка.  Аби ця співпраця знайшла достойне відображення в експозиціях музею, тематичних екскурсіях і кінолекторіях.

Наталія Терещенко, голова художньої ради АртХабу Вінграновський.

Первомайськ, 2022 р.

2,705 total views, 21 views today

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code

.