Івану Марчуку – 85 років. 9 цікавих фактів про художника

Марчук Іван Степанович народився 12 травня 1936 року в селі Москалівка на території сучасної Тернопільської області. Український художник, володар звання Народного художника України, лауреат Національної премії України імені Шевченка.

9 цікавих фактів про Івана Марчука

1. Ім’я художника внесено до списку сотні видатних людей нашого часу, складеного міжнародною консалтинговою компанією Creator Synectics. Марчук є найтитулованішим українським живописцем сучасності.

2. Полотна Марчука демонструвалися на приблизно 150 моновиставках, а також в рамках більш ніж 50 колективних експозицій. Частими гостями картини творця є в виставкових залах Литви, Німеччини, Польщі, величезної кількості інших країн. На виставках картини викликають незмінне здивування не тільки у мистецтвознавців, а й у звичайних поціновувачів образотворчого мистецтва, які сприймають полотна виключно на емоційному рівні.

Автопортрет. І. Марчук, 1985 р.

3. Створені художником образи грають роль своєрідної народної дипломатії. Вони стверджують позитивний образ України за кордоном. В очах жителів інших країн Україна виглядає як край, багатий на унікальні таланти. Голос душі живописця здатний дивувати і вражати, його творіння розкріпачують і викликають подив.

4. Як людина талановита, в радянські часи художник зазнавав утисків. У 60-ті роки минулого століття творчість Марчука була під забороною, йому створювалися непридатні для творчості умови, полотна на виставках не демонструвалися. Тільки в 1988-му, коли і Радянський Союз доживав останні роки, творчість його формально визнали і прийняли до Спілки художників УРСР.

5. Період утисків та протидії з боку системи позначився великими втратами творів Марчука. Десятки картин було втрачено безслідно. Про смутні часи сам маляр розповідає, що шукав будь-які можливості показати свої роботи світові, навіть віддавав їх творчим людям, які з гастролями мали можливість виїжджати за кордон.

6. Марчук є засновником кількох нових стилів в образотворчому мистецтві. Живописець створив власний стиль, іменований «пльонтанізм». Термін походить від слова «пльонтати», що на діалекті західного регіону означає «плести». Полотна художника ніби створені з маленьких клубочків дивних ниток, кожна картина складається з величезної кількості мазків та штрихів.

Човни цвітом поросли. І.Марчук, 1981р.

7. У 2020 році Марчук став рекордсменом українських аукціонів. У липні на київському аукціоні “Золотое Сечение” натюрморт художника “Човни цвітом поросли”, був проданий за $ 56,100 при оцінці $ 15,000. Це рекордна вартість за роботу художника на відкритих торгах. За лот змагалися відразу 5 покупців.

8. У доробку майстра майже чотири тисячі робіт, виконаних дев’ятьма видами техніки (авторство деяких належить лише йому).

На виставці Антонюка. В центрі: Іван Марчук і Андрій Антонюк.

9. Іван Марчук високо цінив творчість свого колеги, художника Андрія Антонюка, уродженця нашого міста Первомайська і вважав, що своїм творінням живописець створив яскраву, лише йому притаманну сторінку у великій книзі, яка називається новочасне мистецтво України.

Підготувала Н. Терещенко

4,338 total views, 19 views today

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code

.