10 питань психологу. Діалог з Тетяною Токаленко

Наша рубрика «Портрети і секрети» сьогодні збагатилася на діалог з дуже цікавою особистістю, чарівною жінкою,  психологом Тетяною Токаленко. Тож запрошую вас  на сторінку Рervomaisk.info, де пані Тетяна поділилася з нами мудрими думками. Приєднуйтеся, буде цікаво

– Проглядаючи фільми, європейські чи американські, часто чую фразу: «Мій психолог радить, мій психолог рекомендує…» Тобто, звертання до особистого психолога на Заході  сприймається, як буденна справа. І в жодному разі – не модна тенденція, забаганка чи розкіш. А як з цим питанням у нас в Україні?

­- Мені дуже хочеться, щоб  звертання до психолога у нас в Україні не було буденною необхідністю. Хочеться, щоб людина могла тренувати і вирощувати особисту компетенцію в житті та проживати його на свій смак щасливо (чим і займається психотерапія). І лише за необхідністю звертатися до спеціаліста та мати можливість це робити! Зі свого досвіду і досвіду колег можу сказати, що в Україні сьогодні вже почали усвідомлювати “нормальність” того факту, що можна звертатись за психологічною допомогою.  Але не зовсім є розуміння, З ЧИМ  можна звертатись і ДЛЯ ЧОГО. Багато з тих, хто потребує допомоги, не мають змоги оплачувати послугу.  Лише невеличкий процент робить це тому, що модно.

– В моїй уяві, психолог – це хтось, на кшталт душевного пастиря. Я так розумію, що до нього йдуть, аби поділитися найсокровеннішим, спитати поради в складних життєвих ситуаціях. За рецептами успіху ідуть теж до нього!  Напевне, у психолога, як і у лікаря, є певні заповіді: берегти «таємницю сповіді»,  не нашкодити, тощо?

– Якщо коротко відповісти на це питання, я б поєднала місію душевного пастиря і лікаря, та -назвала б душевним лікарем. Наші основні заповіді схожі на лікарські й духовні. Вони  поєднані в етичному кодексі психолога, психотерапевта, який є професійним документом і зобов’язує фахівця дотримуватись зазначених в ньому норм. Тут і конфеденційність, і ідентичність професії, і професійні обмеження, і співпраця в професійних середовищах та ін. В студентські роки це вивчати нудно! А в роботі без цього неможливо, якщо ви з гідністю і любов’ю ставитеся до професії та до людей, які приходять за допомогою.

–  В яких випадках до вас звертаються найчастіше? Хто найвразливіший?

– До мене частіше звертаються з:

  • сімейними конфліктами (цікава тенденція: жінки, коли складні відносини, а чоловіки – після розлучення або, коли по факту відносини завершилися);
  • батьки з приводу відносин з дітьми та навпаки;
  • апатія, депресивні стани, незадоволення якістю життя;
  • панічні атаки, складні потрясіння (смерть близької людини, онкозахворювання)

Приємно, коли звертаються за рекомендацією лікарів з захворюваннями, які мають психосоматичні причини. На жаль, наслідки сьогодення (пандемія, стан в державі) ми очікуємо отримати пізніше…Посттравматичні розлади, тревожні стани та інше…  Я гадаю, що сьогодні допомоги потребують всі, хто стикнувся, але…поки немає запиту, ми безсилі.

–  Який випадок ви сприймаєте для себе як складний, і навпаки. Чи траплялося так, що бажаний результат досягався легко (важко)?

-Відповім так. Приємною і продуктивною робота є тоді, коли клієнт вмотивований, готовий до співпраці, до змін, має добрий психологічний метаболізм. І тут неважливо, якої складності запит! Навіть, якщо допомогти не зможу я – він буде переадресований до колег. Важко працювати, коли розумієш складність проблеми і обмеженість ресурсів людини одночасно, або вплив на неї інших… Тоді ти вчишся поважати долю.. І сумувати, і рости, і знов шукати ту золоту паличку феї, за помахом якої, всі люди будуть щасливі…

–  В психології є багато шкіл: Фрейда, Юнга, Гештальт психологія… Якому напрямку Ви надаєте перевагу в своїй практиці. Чому саме такий підхід  Вас приваблює? Часто, наприклад, читаю в Вашому блозі про так звані «сімейні розстановки»…

– В моєму випадку, навчання методу системних розстановок сформувало системне бачення причин виникнення тих чи інших проблем в житті людини. Саме завдяки цьому методу можна визначити, на якому рівні знаходиться корінь проблеми чи захворювання (на фізичному, психологічному, енергетичному чи системному). Це дає можливість добирати доцільні і дієві методи впливу! Для цього я застосовую тілесні практики, психотерапевтичні методи та коучинг, енергетичні протоколи та, звичайно ж, розстановки…

– Як психологія прийшла в Ваше життя? Чому саме психологія? 

-Я поступила на факультет психології ще тоді, коли це було ще зовсім не модно))) Як і багатьох колег, сюди мене привели особистісні питання, відповіді на які я прагнула знайти. І знайшла..)

– Світ так швидко змінюєься!  Як Вам вдається встигати за потоком фахової інформації?

– А мені здається, що за скарбами фахової інформації ми все частіше повертаємося до витоків… Дуже багато знань люди вже мали раніше, тепер ми повертаємось до них, в нових інтерпретаціях та наукових обгрунтуваннях. Мудрість, мабуть, ровесниця з Душею і Життям.

– Де можна отримати Вашу консультацію? Які форми роботи практикуєте?

– Отримати мою консультацію можна за попереднім записом в просторі психологічної студії Sanitatem, засновником якої я і є, або ж онлайн. Крім індивідуального прийому є групові заходи (психотерапевтичні, інформаційні, ресурсні). 

– Чи допомагають Вам особисто Ваші знання в сімейному житті, у вихованні донечки, тощо? Чи все встигаєте?

Знання можуть допомагати тоді, коли вони стали частиною тебе, через мудрість, яка приходить з роками (чи ні) або особисту психотерапію. Звісно, це допомагає і стає частиною життя! Чи все встигаю? Цікаве питання!  Хочеться встигати ще більше – ще більше бути з сім’єю, ще більше з собою, ще більше вчитися, ще більше запустити проектів, ще більше допомогти. Мене рятують розставлені приоритети в житті і де, скільки, на мій погляд сьогодні, достатньо.

Людина шукає психолога для себе особисто, але іноді все наше суспільство потребує психолога. Як Ви гадаєте, які у нас сьогодні є «болячки» нашого часу. З Ваших дописів Фб знаю, що ви дуже негативно сприймаєте явище, коли дилетанти роздають поради і навіть вказівки у різних царинах життя

–  Є таке бачення, що людська свідомість теж проходить свою еволюцію (тенденція) і зараз ми живемо в час підліткової свідомості з усіма її крайнощами. Коли старі ідеали зруйновані, а нових немає. Коли всі вже досить розумні, але недостатньо самостійні й відповідальні. Споживаємо, потребуємо, але не віддаємо… Такий час. Мені здається, нам вкрай потрібно дорослішати і життя нас дуже до цього підштовхує.

А тепер, прошу поділитися секретами Вашого жіночого шарму, привабливості, грації!  

Дякую. Впевнена, коли жінка знаходить своє призначення, коли приймає своє життя зі всіма його дарами та досвідом, своє тіло з унікальністю його процесів, свою цінність і недосконалості – вона дозволяє собі бути собою. Йти своїм шляхом, свого неповторного життя у всій своїй красі, неспішною ходою. Вона стає цільною і справжньою, набуває жіночності, грації. Як саме життя. Мої помічники – це вранішні енергетичні та духовні техніки – те, що дозволяє сповільнюватися і вносити у свідомість ясність. Пілатес та періодичні массажі допомагають тілу відчувати себе. В моєму житті багато любові! Я люблю свою сім’ю, оточення, роботу і, схоже, це дуже навзаєм!

Дуже вдячна Вам за розмову, пані Тетяно! Відкрию і я свій секрет:

Мені особисто не доводилося звертатися до психологів. Та іноді,  я просто зазираю на Вашу онлайн сторінку, або на сторінку Психологічної судії  «Sanitatem» і отримую заряд мудрих порад.

Живемо в непростий час, погодьтеся, друзі! Тож вагоме, щире слово фахівця – це реальна підтримка! 

Доречі, під час нашої бесіди, пані Тетяна практично продемонструвала мені фрагмент з практики сімейних розстановок… Признаюсь, це справляє враження. І дійсно, допомагає відчути і прояснити для себе дещо приховане у глибинах підсвідомості та лабіринтах емоційних переживань.

До нових зустрічей!

                                                                                                                                      Діалог записала Наталія Терещенко

2,980 total views, 3 views today

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code

.