Лікар-нефролог Савенкова Ірина про здоров’я нирок і не тільки

Пані Ірина – науковець і практик з доволі рідкісним поєднанням спеціальностей: лікар-нефролог і психолог. Має звання професора, займає високу посаду. Ось таку імениту маємо землячку! Народилася в Первомайську, вчилася в ЗОШ 4 (нині ліцей Престиж). А сьогодні Ірина Іванівна Савенкова-Будурова спілкується з читачами Рervomaisk.Іnfo!

– Ірино Іванівно, де зараз мешкаєте і працюєте?

 –  Я живу зараз в Одесі, працюю в Південноукраїнському національному університеті ім. К.Д.Ушинського, на медичному факультеті, завідувачем кафедри психіатрії та медичної психології. Також за сумісництвом працюю лікарем-нефрологом у Медичному домі «Одрекс».

Який фах Ви здобули спочатку, і який згодом? Що Вас спонукало розширити сферу своїх знань?

Медичну освіту здобула в Дніпропетровській медичній академії за спеціальністю – педіатрія. 12 років працювала практичним лікарем-педіатром, і вже тоді лікарем-нефрологом. Саме в той час у мене з’явилося бажання і професійна необхідність вчитися далі. Дуже актуальним було питання хронізації захворювань у дітей.Чому дитина, яка не має вродженої аномалії, постійно дає загострення захворювань? Протоколи ведення діток із хронічними захворюваннями, в більшості випадків, не давали позитивного результату. Особливо часто така картина спостерігалася при  хронічних захворюваннях нирок та сечовивідних шляхів.

Я розуміла, що медичних знань недостатньо для зрозуміння причини розвитку захворювання. Саме тоді доля подарувала мені шанс зустріти геніального вченого, професора ОНУ ім. І.І.Мечникова — Цуканова Бориса Йосиповича. На той час (2002-2003рр.) він займався проблемою психопрофілактики серцево-судинних захворювань, Вчений мріяв перетворити Одесу на «місто без інфарктів». Завдяки йому я почала дивитися на пацієнта по-іншому! Крім фізичного стану враховувала також  психологічний. Не завжди ліки вирішують проблему, наша психіка, емоційний стан, часто є пусковим механізмом у розвитку хвороби. Часто лише комплексний підхід з позиції психосоматики: фізіології і психології, може призвести до одужання.

В нашому місті, здається, навіть немає такого вузького фахівця, як нефролог. Отже, на яких хворобах Ви спеціалізуєтеся?

– Сфера практики лікаря нефролога – патології  нирок (гломерулонефрити), солі та каміння в нирках (дисметаболічні нефропатії, сечокам’яна хвороба), запалення нижніх сечовивідних шляхів (цистити, уретрити), у тому числі і нейронні порушення, що призводять до проблем сечовипускання, розвиток ниркової недостатності.

– Коли варто звертатися до нефролога, при наявності яких симптомів чи порушень?

– До нефролога потрібно звертатися при змінах в аналізах сечі, при змінах ниркових проб крові, при органічних порушеннях, виявлених на УЗД нирок та сечового міхура.

–  Кажуть, що проблеми з нирками важко виявити, бо вони якийсь час хворіють безсимптомно. Що треба робити, щоб виявити хворобу на ранній стадії?

– Справді, хвороби нирок часто протікають безсимптомно, особливо коли захворювання повторюється. А діти взагалі є групою ризику, тому що у них нирки майже ніколи не болять. Тому потрібно хоча б раз на рік робити загальний аналіз сечі.Людям після 50 років здавати кров на ниркові проби, щоб не пропустити розвиток ниркової недостатності.

Чи траплялися вам випадки ускладнень після того, як людина перенесла COVID 19?

– Так, трапляється досить часто у вигляді ураження клубочків і канальців нирок, гомерулонефритів. Тож раджу неодмінно перевірити нирки після перенесеної хвороби!

 – Ірино Іванівно, що б Ви порадили нашим читачам для збереження здоров’я такого важливого і чутливого органу, як нирки?

  – Для збереження нирок мої рекомендації такі:

  • пийте більше води;
  • не зловживайте продуктами харчування, які дратують сечовивідні шляхи (гостре, прянощі, солоне, какао, шпинати);
  • в осінньо-зимовий період вживайте вітамін С;
  • обмежте прийом м’яса та птиці;
  • уникайте стресів.  Прислухайтесь до свого організму, це важливо!

 Відкрию секрет: я знаю Ірину Іванівну, ще як ученицю ЗОШ 4. Вже тоді вона дивувала своєю сумлінністю і наполегливістю в навчанні. Чи згадуєте Ви рідну школу, вчителів?

– Я не просто згадую школу, я завжди буду вдячна моїм рідним вчителям за той фундамент, який заклали в мені ці чудові професіонали! На жаль, багатьох вже немає серед нас, але я завжди буду їх пам’ятати і дякувати за їхню працю!   Четверта школа дала чудову базу, завдяки якій, я змогла вступити до одного з найпрестижніших вузів — медичного. Моя золота медаль допомогла мені скласти один іспит на відмінно і стати студенткою. І що ще важливіше знань, – це почуття справедливості. Наші вчителі були справедливими. Це вже потім, ми зустрілися у житті з несправедливістю, але не у школі! І це дуже важливо для становлення особистості молодої людини.

 

– Що б Ви побажали Вашим землякам?

– Я бажаю своїм землякам здоров’я,  як фізичного, так і духовного. Я хочу, щоб моє рідне місто розвивалося, стало престижним центром. У Фейсбуці я входжу до групи жителів Первомайська, спостерігаю за змінами, які відбуваються в місті і щиро тішуся, що місто стає чистішим і красивішим.    Будьте щасливі, мої дорогі земляки!

 

Діалог записала Терещенко Н.Є, голова художньої ради АртХабу Вінграновський

 

4,362 total views, 3 views today

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

*

code

.